YKS

Dershaneye Gitmeden Üniversite Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda sizlere Dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabilir miyim ? Dershaneye gitmeden evde nasıl çalışırım ? Evde nasıl ders çalışılır ? Dershanesiz sınava hazırlanmak, Dershaneye gitmeden üniversite kazanmak gibi merak edilen bilgileri kendimden örnek vererek paylaşacağım. Öyleyse yazımıza başlayabiliriz.

Dershaneye Gitmeden Üniversite Kazanabilir miyim ?

Dershaneye gitmeden tabi ki üniversite kazanabilirsiniz. Üniversiteyi kazanmak için dershane size sadece bu zamana kadar gördüğünüz derslerin tekrarından başka bir şey katmayacaktır. Artık youtube da bütün derslerin video anlatımları yayınlanıyor. Siz dershaneye gittiğinizde size farklı bir konu anlatılmayacak. Youtube da çekilen videolar deneme sürümü değil arkadaşlar, eksik bilgi anlatılmıyor. :)

Kendine güvenen arkadaşlar ben çalışırım dershane olmasa da videoları izleyerek yaparım derlerse bu iş olur ! Çevremde bir çok arkadaşımın dershane düzene sokuyor, sorularımı onlar çözüyor, yapamadıklarımı soruyorum gibi dershaneye gitme bahaneleri var. Kaç kişi dershanede sürekli hocaya soru soruyor yada toplamda kaç soru sordunuz. :) Gitmek yarar sağlar mı derseniz evet yarar sağlar tabi ki ama gitmeden de olur.

Dershanesiz Nasıl Üniversite Kazanırım ?

Derhanesiz-universite-kazanmak
Dershane Olmadan Üniversite Kazanmak

Benim sınava hazırlanırken matematiğim kötüydü, çokta bir temelim yoktu açıkçası. Daha sonra youtube üzerinden birkaç hocayı dinlemeye başladım ve en önemlisi çok soru çözerdim. Her konu sonunda bıkmadan usanmadan 300 – 500 soru kesin çözerdim. Sizde çözdükçe göreceksiniz ki bu sorular hep birbirine benziyor hem aynı soruların değiştirilmiş şekillendirilmiş hallerini çözüyorum gibi geldi. Anlamadığım konuları 10 defa dinlediğim oluyordu. Sonuç, sınavda fule yakın net yaptım. :)

Sayısal öğrenciler biraz daha dershaneye istek duysa da sözel dersler için dershanesiz üniversiteye hazırlanmak daha kolay. Bol tekrar ve çok fazla soruyla bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Sayısal öğrencilerde bu şekil halledebilir. Artık soru çözüm grupları var. Anlamadığınız soruları oraya atıp çözüp geri atanlar oluyor.

Dershanedeki bütün kaynaklar artık internet üzerinden yayınlanıyor. Hocalar dershane de ne anlatıyorsa bunları video çekip atıyorlar. Sadece sorularınızı gösteremiyorsunuz. Onun içinde siz uğraşın. Çünkü en iyi öğrenme yöntemi o soru üzerinde uğraşıp yoğunlaşmaktır. Hemen çözemiyorum diye bir tekrar atmayın. Vakit harcayıp çözemediyseniz illaki çözen bir arkadaşınız olacaktır. Onlara sorun.

Sonuç olarak; Azimli ve hırslı olmak, çok tekrar ve çok soru ile her şekilde dershaneye gitmeden üniversite kazanmak imkansız değil.

Dershanesiz Evde Üniversiteye Nasıl Hazırlanırım ?

dershanesiz-evde-universiteye-hazirlanmak
Dershanesiz Evde Üniversite Sınavına YKS Hazırlanmak

Dershane olmadan evde üniversiteye hazırlamak artık daha kolay; teknoloji gelişti herkes youtube üzerinden dersleri yayınlamaya başladı. Sizde teknolojinin yararlarından faydalanacaksınız. YKS’nin AYT ve TYT deki bütün derslerinde video hazırlayan dershane ve hocalar var. Dershanede neyi anlatıyorsa videolarda da bunları anlatıyorlar hiçbir fark yok. Dershane gitmeden derece de yapabilirsiniz.

İmkansız değil arkadaşlar dikkat ederseniz derece yapanların hepsinin temeli zaten var. Sizde bu temeli sağladıktan sonra inanın dershane size kazandırmıyor sizin hırsınız, çalışmanız ve soru çözümünüz size kazandıracaktır. Dershaneye gitmeden Tıp, mühendislik, hukuk, diş hekimliği ve iyi üniversitelerde güzel bölümler kazanan çok insan var. Öncelikle kendimden örnek vereceğim evde nasıl hazırlanıyordum.

Dershaneye Gitmeden Üniversite Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Dershaneye-gitmeden-universite-kazanmak-için-program
Dershaneye Gitmeden Üniversite Kazanmak için Ne Yapmalıyım ?

1- Youtube üzerinden her branş için bir hoca belirleyip onun videolarını izliyordum. Anlamadığım zaman tekrar tekrar izlerdim illaki görmediğiniz bi yeri sonradan görüp anlıyorsunuz. Video üzerinden bildiğim yerlerin notlarını alıp tekrar ederdim.

2- Her konu sonunda muhakkak test kitabından konu testlerini bitirirdim 2 kitap üzerinden soru çözerdim o konuya ait bütün soruları çözerdim. Konu anlamak için birebir çok iyi geliyor. Temelinize bağlı temeliniz yoksa daha fazla tekrar edip daha iyi anlamaya çalışacaksınız.

3- Dershaneye gitmediğiniz için soruları çözecek birine ihtiyacınız olacak. Aslında soruları çözemediğiniz de ilk zamanlar boş bile bırakabilirsiniz. İleri de soru çözdükçe konu tekrarı ile gelişip yapamadığınız soruları da çözmeye başlıyorsunuz. :) Yapamadığınız sorular Facebook grupları var onlar üzerinden çözdürebilirsiniz yada illaki anlayan çevrenizde bir arkadaşınız olacaktır onların yardımıyla da çözebilirsiniz.

4- Haftanın belli günleri eski konuları tekrar edin. Hem unutmamanızı sağlayacak hemde gelişmenizi sağlayacaktır.

5- Başlarda ayda bir deneme çözseniz de sınav yaklaştığında hafta da bir çözmeye başlayın. Hele ki son ay çok kritiktir.Son ay her gün deneme çözmeye çalışın ve konu açıklarınızı kapatın.

6- Konu çalışması bittikten sonra o konu hakkında çokça soru çözün arkadaşlar en önemlisi bu. Ne kadar çok soru o kadar konu iyi anlamak demektir. İlk zamanlar çok az doğrunuz olsa da son zamanlar bu netlerin çokça yükseldiğini göreceksiniz. Önemli olan çözemiyorum deyip bırakmak yerine konuyu tekrar edip neden çözemiyorum deyip iyi anlamalısınız.

7- En son olarak dershanelerin deneme sınavlarına muhakkak katılın. Deneme yapmadan kendinizi denemeden bu iş zorlaşır. Ücretli kendi dershanesinde deneme sınavı düzenleyen yerler var. 15 deneme ayda bir yapıyorsa ücreti neyse veriyorsunuz. Belirledikleri tarihte bu sınavlara dershane giriyorsunuz. Netleri ve sonuçları onlar analiz edip yayınlıyorlar.

Özellikte Tarih, Coğrafya, Türkçe ve Matematiği bu şekilde fule yakın yapmayı başardım. Sayısal dersler sözel derslere göre biraz daha soru çözümüne yoğunlaşmak gerekecek. KPSS‘de dershaneye gitmedim yine aynı başarıyı sağladım. Dershane de çeken süreyi evimde iyi değerlendirdim ve soru çözmeye hep yöneldim.

Dershaneye Gitmeden Üniversite Kazanmak Sonuç

Ben dershaneyi kendim için zaman kaybı görüp, zaten bunlar internette var ben evimde rahat rahat yol çekmeden vakit kaybetmeden çalışırım mantığıyla gitmedim. Çokta iyi yapmışım çünkü zaten ben evde videoları izleyerek anlayacağımı düşünüyordum. Tek zorlandığım konu ilk başta temeli oluşturmaktı. Temeli oluşturunca soru çözerek çokta güzel geçmeye başladı ders çalışmak. :)

Öncelikle açın temeliniz olmadığı derslerin videolarını 10 konu çalışın bakın dershane olmadan anlıyor musunuz ? verimli geliyorsa gerek yok bence. Çünkü dershane de size farklı bir yöntem uygulanmayacak hoca geçip karşınıza sürekli anlatacak siz ne kadar anlarsanız onla kalacaksınız. Dershaneyi asla kötülemiyorum. Ama dershane olmadan üniversite kazanmak zor değil.

Dershaneye Gitmeden Derece Yapanlar

Unutmayın ki, dershaneye gitmeden derece yapanlar hırsları ve düzenli çalışmaları sonucu bu başarıya ulaşmışlardır.

BAŞARI ÖYKÜLERİ ;

Ömer Faruk Erdem; 2007 yılında daha böyle nette videolar yokken bile evde çalışarak Ordu birincisi oldu. O zamanlar ÖSS adı altında üniversite sınavı yapılırdı.

İlyas Bulut ise 2011 yılında dershaneye gitmeden o zamanlar LYS olarak geçen üniversite sınavında Bingöl Birinci oldu. Şuan Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Bölümünde eğitimi sürdürmekte.

Menekşe Okyay; LYS sınavında TS puan türünden Türkiye Birincisi oldu. Balıkesir de yaşayan Menekşe Balıkesir Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliğini tercih etti.

Daha yazılmayan bilmeyen ve yazmadığım SBS Türkiye birincileri var.

En İyi Dershaneler ve Dershane Fiyatları

Sınavlara Çalışma Taktikleri

Sen istedikten sonra neden dershane olmadan olmasın ki ?

Yazımızı Değerlendirir misiniz ?

Yazımızı Faydalı Buldunuz Mu ?

Puan Aldı

Dershane Olmadan YKS sınavını Kazanabilir miyim ? Nasıl Çalışmam Gerekir ? Dershane olmadan Evde Çalışabilir miyim ?

User Rating: 4.82 ( 44 votes)

Etiketler

Rehberlik

Değerli öğrencilerin eğitim hayatı boyunca sınavlar hakkında merak ettikleri konuları, eğitim sistemini ve bu yolda doğru tercihleri seçmelerine mutlulukla yardımcı oluyoruz.


3 Yorum

  1. Öncelikle düsüncelerinizden etkilenerek dershaneye gitmedim gercekten de oluyor videolarla konu calismak ve istedigin zaman dinleyip durdurmak farkli farkli video seceneklerde var ve boylece istedigim.egitimi istedigim zaman istedigim zaman istedigim hocadan aldim sadece mesele kararli olmak ve netlerim.neredeyse full e yakin tesekkurler dusuncelerinizle ciktigim yolda basarili oldu .Dershanesiz de oluyor gercekten

  2. merhaba ben ben ünv sınavına hazırlanıcam nasıl nerden başlıycağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı