YKS

Sınava Çalışma Teknikleri | Etkili ve Verimli Ders Çalışma Taktikleri

Arkadaşlar merhaba, 27 yaşındayım ve bu zamana kadar size sınavlara nasıl çalıştığımı, sınava çalışma teknikleri ve yöntemleri sizlerle paylaşma kararı aldım. Bunların yanında son gün çalıştığım okuldaki yazılı sınavlarda oldu, özellikle son 3 ay çalıştığım yks kpss ales gibi büyük sınavlarda oldu. YKS gibi üniversite sınavlarında en önemlisi çok fazla soru çözümü olduğunu lütfen unutmayalım. Bunu yazımın tamamını okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. Bu yazımın size çok şey katacağına inanıyorum. Tamamını okumazsanız pişman olursunuz :)

Sınava Çalışma Teknikleri ve Yöntemleri

1- Uyku Düzeni Ayarlayarak Erken Kalkmak

Öncelikle unutmayalım ki sınava çalışma teknikleri arasındaki en önemli unsur uyku düzenidir. Size tavsiyem kalkabileceğiniz en erken saatlerde kalkıp derslere çalışmaya başlayın. Ben ders çalışırken en verim aldığım zamanlar sabahın erken saatleri ve akşam uyumadan önceki saatlerdir. Uyumadan önce çalıştığınız konular siz uyurken zihninizde istemeden tekrar edeceksinizdir. En önemlisi sabah erken kalkmanız sizin gün boyu zihinde olmanızı sağlayacaktır.

2- Youtube Üzerinden Videolu Konu Anlatımlarını Dinleyerek Tekrar Etmek

Artık her dersin videolu konu anlatımları youtube üzerinden yayınlanmaktadır. Özellikle üniversite sınavlarına çalışan arkadaşlar için bulunmaz bir nimet :) Konularınızı buradan çalışıp dersleri not alabilir veya tekrarlarınızı yapabilirsiniz. Özellikle vakti olan arkadaşlar yazarak konuları çalışabilirler. Yıllardır etkili yöntem olarak kullandığımızda habersiz aklımızda birşeylerin kaldığına illaki şahit olmuşsunuzdur.

3- Günlük yada Haftalık Ders Programı Çıkarmak

Her zaman programlı ders çalışamıyoruz ya da soru çözemiyoruz. Elinizden geliyorsa bir çalışma programınız olsun. Günlük çalışacağınız konular yada çözeceğiniz soruları belirleyin. Ben pek beceremezdim programlı çalışmayı fakat o günkü hedefime ulaşırdım hatta daha fazlasını çözmeye çalışırdım ki ertesi gün stres içerisinde derse başlamayayım.

3- Sözel Konularda Soru – Cevap Şeklinde Çalışmak

Diğer bir madde ise, çalışacağınız konuları soru – cevap şeklinde çalışın. Çalıştığınız konunun ilk sorusunu sorun kendinize sonradan cevabını verin. Bu şekilde soru – cevap yaparsanız daha çok akılda kalıcı ve zevkli ders çalışabilirsiniz.

4- Konuları Tekrar Ederek Eksik Yerlerde Not Almak

Çalıştığınız konuyu sürekli tekrar edin ve tekrar ederken eksik kaldığınız ve önemli cümleleri not alın. Sonra not aldığınız bu cümleleri bolca tekrar edin. Bu şekilde eksik olduğunuz konulardan aldığınız notları tekrar ederecek eksiklikleri gidermiş olacaksınız. :)

5- Konular Bitince Sürekli Soru Çözmek

Hangi derse veya konuya çalışıyorsanız mutlaka soru çözün. En önemlisi bolca soru çözmektir. Soru çözmekte sınırınız olmasın ne kadar çok soru çözerseniz okadar çok konuyu kavramış olursunuz. Soru çözümü ile bir nebze konuyu da tekrar etmiş olacaksınızdır. Arkadaşlar çalıştığınız konu ezber olacaktır fakat soru çözümünde konuyu farklı açıdan düşünmenize ve değişik açılardan bakmanıza sebep olacaktır. Mutlaka en son çözemediğiniz sorular üzerinden düşünün cevabını bulun. Bakın illa doğru çözeceksiniz demiyorum ama çözemediğiniz sorular üzerinde yoğunlaşırsanız mutlaka gelişeceksinizdir.

6- Stres Altındayken Derse Ara Verin, Gevşeyin

Ara ara hepimizin başı çatlar veya strese yenik düşeriz bu bende çokça olurdu. Bu şekilde ders çalışmaya devam etmeyin. Sakin olmaya çalışın derin nefes alarak gözünüzü kapatın ve hiçbir şey düşünmeden kafanızı boşalmaya çalışın. Ben bunu hep yaparım hepte azda olsa kendime geliyorum :)

7- Grup Çalışamıyorsanız, Grupça Tekrar Edin

Ben tek çalışmayı tercih eden biriyim. Ama tekrar etmeyi grup arkadaşlarımla çok severdim :) Hem onlara anlatırdım hemde o konu üzerinde tartışırdık. Grup arkadaşlarınızla çalışamıyorsanız mutlaka boş muhabbetler yerine ders muhabbeti yaparsanız sizin için çok güzel bir tekrar olacaktır.

8- Ders Dışında Kendinize Vakit Harcayın

Arkadaşlar çoğu zaman stres içinde dışarı çıkıyoruz. Aklımız hep derste kalıyor fakat uzun vadede çalışacaklar için lütfen azda olsa çıkıp oksijen alın özellikle arkadaşlarınızla muhabbet edin. Kafanızın dağılmasına sebep olur ve motivasyonunuzu yüksek tutacaktır. Tabiki muhabbetin dozunu kaçırarak saatlerce değil :)

Sınava Çalışma Teknikleri ÖZET

 • Öncelikle ilk işiniz uyku düzenini sağlamak. Olabildiğince erken kalkıp zihinde derse başlayın.
 • Konu tekrarları ve eksikleriniz için internet üzerinden videolu ders anlatımlarına bakın.
 • Günlük veya haftalık çalışma programları düzenleyin. Özellikle uyabildiğiniz ve kendi şartlarınıza uyan programlar yapın ve bunlara uyun.
 • Özellikle sözel dersleri soru – cevap yaparak akılda kalıcı şekilde çalışabilirsiniz.
 • Belirli zaman aralıklarında konu tekrarlarını yapın ve eksik olduğunuz konularda not alın.
 • Konuyu çalıştıktan sonra mutlaka konunun sorularını çözün.
 • En önemlisi bolca soru çözün. Hem tekrar hemde pratik kazanacağınızdan şüpheniz olmasın.
 • Belirli aralıkla zihnizi dinlendirin. Elinizden geldiğince stres yapmayın ve stresle baş etmeye çalışın.
 • Grup halinde çalışamasanızda grup arkadaşlarınızla tekrar edin.
 • Çalıştığınız konuları arkadaşlarınıza anlatmakta en önemli kalıcı yöntemlerden biridir.
 • İlk başlarda seyrek olsa da son zamanlarda deneme çözmeye ağırlık verin.

Sınava Son 3 Ay Kala Çalışmak

Malesef ki ben bunu KPSS’de yapmıştım. YKS çalışan arkadaşlara kesinlikle Son 3 ay çalışmayı tavsiye etmem. Özellikle sayısal öğrencileri sıfır bilgisi varsa çok zor olacaktır ama temeli olan arkadaşlar tabiki de toparlyabilir. Sözel ve Eşit Ağırlıkçı arkadaşlarda tabiki çok geç değildir.

En başta sayısal dersler için temelim var ve yapabilirdim fakat sözel derslerimde sıfır gibiydim. Sınavdan da çok iyi puan almam gerekti. Son 3 ay demeden sınava çalışmaya başladım.

1- En Erken Sürede Konuları Bitirmek

İlk başlarda sabah erken kalkıp hemen konulara başlardım. Konuları tekrar eder konu testlerini mutlaka çözerdim. Bu şekilde devam ederek 1 buçuk ayda 3 dersi tamamen bitirdim konu çalışmayı.

2- Konu Çalışmaları Bittikten Sonra Bolca Soru Çözmek

Arkadaşlar abartısız söylüyorum sıfır bilgim vardı. Konuları bir defa bitirdikten sonra tekrar etmesi çok basit oluyordu. O yüzden kalan diğer vakitlerimi sürekli soru çözerek harcıyordum. Konu anlatımı bittikten sonra beni geliştirecek tek eyin bol soru olduğunu artık tecrübe edinmiştim.

Sözel dersler olduğu için günde en az 500 soru bile çözebiliyorsunuz. O yüzden konu anlatımı bitirdikten sonra gün boyu soru çözün. Sizi ilerletecek tek etken bol soru çözmek olacaktır.

3- Konu Tekrarında Eksik Olduğunuz Yerleri Not Alın ve Tekrar Edin

Konuları zaten soru çözerek tekrar edeceksinizdir. Eksik kaldığınız kısımları kitaptan bakarak eksiklerinizi giderin. Bir kağıda eksik olduğunuz hatırlamadığınız kısımları yazın ve sonra onları da tekrar etmeye başlayın.

4- Mutlaka Sınava Girmeden Önce Deneme Çözün

Kesinlikle deneme çözmeden sınavlara girmeyin. Deneme yapmadan sınava girdiğinizde ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Aynı zamanda süreyi ayarlamayı yada nasıl ilerleyeceği konusunda fikir sahibi olamıyorsunuz. Bunun en acı örneğini matematik bilgime güvenerek aldandım :) Matematik temelim olduğu ve bilgime güvendiğim için hiç matematik çözmeden girmiştim. Fakat en düşüğü matematik netlerinden yaptım. Nedeni ise deneme çözerek pratik olmayışım ve soru çözerek konuları tekrar etmememdi.

ÖZET olarak Sınava Son 3 Ay Kala Çalışmak ;

 • Saatlerinizi verimli olarak kullanın.
 • Konu çalışmasını olabildiğince erken bitirmeye çalışıp bolca soru çözün.
 • Konu çalıştıktan sonra sürekli tekrar edin.
 • Benim için en önemlisi fazlaca soru çözmek. Konuyu unutsanızda bol soru çözerek hatırlayacaksınızdır.
 • Mutlaka sınavlara girmeden önce denemeler çözün.
 • Süreyi etkin ve verimli kullanın.
 • Konu anlatımını ne kadar erken bitirip erken soru çözümüne başlayarak ve bolca soru çözerek 3 ayda neler olur neler :)

Son Gün Sınava Çalışma Taktikleri

Arkadaşlar ilkokul, ortaokul, Lise de son gün elbette hepimiz çalışıyor hatta ben dahil çok arkadaşım yüksek notlar alırdık :) Ama YKS KPSS ALES gibi büyük sınavlarda umarım son gün çalışmayı düşünmüyorsunuzdur. YKS gibi sınavlara son gün yapabileceğiniz tek verimli çalışma tekniği deneme çözmek o gün ne kadar çok deneme okadar sınava alışmak demektir :)

1- Sözel Dersleri Soru Cevap Şeklinde Çalışın

İlkokul, Ortaokul ve Lisede okuyan arkadaşlar için benim sürekli yaptığım şey soru cevap şeklinde çalışmaktı. Özellikle Tarih dersinde son gün bu yöntemle abartısız 100 alırdım. Bizim zamanımızda hep savaşın başlayışı, nedeni, sonucu ve anlaşmalar olduğu için beynime kolay girerdi.

2- Görsel Hafızadan Yararlanın, Olayları Zihninizden Canlandırın

İkinci olarak Tarih olsun, fizik kimya dersi olsun ordaki olayları aklınızda canlandırarak çalışırsanız verimi çok kalıcı oluyor. 5 defa tekrar edip ezberleyeceğin konuyu tek canlandırma ile ezber yapıyorsunuz :)

3- Sayısal Derslerde Bol Bol Soru Çözün

Matematik ve Fizik dersinin sayısal kısımaları için tek önerim soru çözmek. Ancak bol soru ile konuyu çok iyi kavracaksınızdır. Anlamıyorsanız artık nette videolu dersler mevcut onları izleyerek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.

Son Gün Sınava Çalışma Taktikleri ÖZETLERSEK ;

 • Konuları anlamasanız dahi bolca tekrar edin. Aklınızda elbette birşeyler kalacaktır.
 • Soru Cevap şeklinde çalışın. Çalıştığınız konuyu soru sorarak cevap verin.
 • Olay örgülerini hayal edin, zihninizde canlandırarak çalışmak çok cerimli olacaktır.
 • Bol bol soru çözün. Soru çözmek aynı zamanda konuları tekrar etmektir.

Dershane Fiyatları ve En İyi Dershaneler

Dershaneye Gitmeden Nasıl Sınavlara Çalışabilirim ? Tıklayınız :)

Sınava Çalışma Teknikleri | Etkili ve Verimli Ders Çalışma Taktikleri Değerlendirilmesi

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu ?

Sınava Çalışma Teknikleri | Etkili ve Verimli Ders Çalışma Taktikleri Hakkında Tecrübeli Bilgiler

User Rating: 4.71 ( 18 votes)

Rehberlik

Değerli öğrencilerin eğitim hayatı boyunca sınavlar hakkında merak ettikleri konuları, eğitim sistemini ve bu yolda doğru tercihleri seçmelerine mutlulukla yardımcı oluyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirBaşa dön tuşu
Kapalı